E commerce vat

Pakiet Vat dla e-commerce, wyzwolenie czy udręka?

Wprowadzenie Pakietu VAT dla e-commerce (opodatkowanie sprzedaży wysyłkowej dla konsumentów), jest przedsięwzięciem na skalę międzynarodową. Niemałe zamieszanie ostatnio zostało wprowadzone przez Polski Rząd. W sprawie przedłużenia terminu wdrożenia pakietu na 1 września. Z takim wnioskiem wystąpił senat, jednak jego poprawki zostały odrzucone. Przepisy unijne zobowiązują Polskę do wprowadzenia procedury OSS oraz IOSS w naszym systemie prawnym już od 1 lipca. Wrażenie jest jednak takie, że nic nie jest gotowe. Pojawia się pytanie, czy w takim razie jako przedsiębiorca mam jakoś zareagować? Aby na nie odpowiedzieć, powinniśmy zrobić krok wstecz i zobaczyć czym jest OSS (ang. One-Stop-Shop) i IOSS (Import One Stop Shop – IOSS).

Procedura OSS (ang. One-Stop-Shop)

W aktualnych regulacjach ustawy VAT możemy odszukać przepisy dotyczące opodatkowania sprzedaży wysyłkowej. Ustawodawca wskazał, że dla sprzedaży wysyłkowej każdy kraj ma określone progi po przekroczeniu, których sprzedawca ma obowiązek. Zarejestrowania się do podatku od towarów i usług w kraju nabywcy. Vat dla e-commerce wprowadzić ma przede wszystkim jeden limit dla wszystkich krajów do rejestracji. Nowa wartość limitu to 10 000,00 euro, natomiast Minister Finansów określił, że limit ten powinniśmy liczyć. Na podstawie sprzedaży wysyłkowej wykonanej w 2020 rok oraz w I połowie 2021 roku.

E commerce vat – Jak będą wyglądać obowiązki rejestracyjne po zmianach?

Jak będą wyglądać natomiast obowiązki rejestracyjne po zmianach? Przede wszystkim przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce osobno rejestrować się do podatku Vat w każdym kraju. W którym przekroczy limit transakcji, czy może skorzystać z procedury OSS. Gdzie w przypadku tego rozwiązania podatnik rejestruje działalność do procedury w swoim kraju, składa jedną deklarację, w której może zaraportować wszystkie transakcje dokonywane w UE. Można wnioskować, że rozwiązanie to jest przydatne, dla przedsiębiorców sprzedających wysyłkowo swój towar w wielu krajach UE. Wtedy obowiązek rejestracji, składania deklaracji oraz odprowadzania podatku zostaje skrócony i uproszczony do minimum. W efekcie otrzymamy jedną rejestrację, jedną deklarację i jeden przelew. Poniżej przykład przedstawiony przez Ministra Finansów w objaśnieniach podatkowych e-commerce.

Przedsiębiorca z siedzibą działalności gospodarczej w Polsce sprzedaje towary konsumentom we Francji i Włoszech za pośrednictwem swojej strony internetowej (sklepu online). Towary są wysyłane do konsumentów z magazynu w Polsce. Przedsiębiorca jest zarejestrowany na VAT we Francji i Włoszech, gdzie rozlicza podatek VAT należny z tytułu tej sprzedaży. Właściciel firmy, od 1 lipca 2021 r. chce rozliczać podatek VAT należny z tytułu dokonywanej sprzedaży przez OSS.

Usługodawca ma prawo do rejestracji oraz rozliczenia podatek VAT należny przez OSS.

Aby skutecznie zarejestrować się do procedury OSS, należy złożyć VAT (VIU-R- OSS) do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa- Śródmieście. Zgłoszenie rejestracyjne można złożyć tylko w formie elektronicznej. Moment złożenia zgłoszenia nie jest równoprawny z momentem uzyskania wpisu do procedury. Zgłoszenia można już składać, będą one jednak rozpatrywane dopiero po wejściu przepisów w życie.


Kontaktować się proszę poprzez formularz kontaktowy.


Pliki do pobrania:

E commerce vat
E commerce vat
Artykuł autorstwa – Anity Powroźnik

Zapraszamy na social media:

Translate »